Лекари изпробват уменията си върху манекени, които дишат и имат пулс, като част от обучението по програма ПУЛСС (Практически увод в лечението на спешните състояния) за повишаване квалификацията на медиците в 28-те спешни центъра в страната.
Програмата е с еврофинансиране на стойност 6 258 653 лв. Стартирала е през 2009 г. и трябва да приключи в края на 2014 г., обясни доц. д-р Стоян Миланов, главен координатор по проекта и зам.-директор по лечебната част в “Пирогов”.
Разработени са три учебни модула – за лекари (5 дни – 40 часа), за фелдшери и медицински сестри (5 дни – 40 часа) и за шофьори (3 дни – 20 часа). През курсовете ще минат всички 6500 работещи в спешната помощ. Освен лекциите курсистите ще имат и практически занимания с манекени, които наподобяват човешките жизнени функции – имат дишане, пулс и т. н. Специален апарат към куклата позволява да се зададат различни спешни състояния - остър инфаркт на миокарда, политравма, астматична криза и др. Екипът трябва да покаже уменията си като всичко се отчита на монитора.
В края на обучението курсистите ще получават сертификат. Те ще разполагат и със сборници и джобни наръчници, в които има алгоритми за поведение в различни ситуации.
В момента в “Пирогов” се обучават 30 лекари, 52 медсестри и 52 доктори, обясни д-р Христо Уруков, коордитанор по програма ПУЛСС. Обучението е по последните европейски изисквания, коментира здравният министър Десислава Атанасова, която стана свидетел на първите уроци.
Лекари се обучават върху дишащи манекени (видео)
- 08.10.2012 | 17:13
- 1480