Това каза пред журналисти д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването.
По думите му обаче децата, хората с тежки заболявания и бедните хора, които сега са освободени от потребителска такса няма да заплащат такава и за в бъдеще. Това е позицията на здравното министерство, заяви Константинов. Той коментира предложението на фелдшерите за създаването на специалността лекарски асистент.
Според Константинов подобна практика има в САЩ и в няколко западноевропейски страни, които обаче започват да се отказват от нея.
Според здравния министър не е ясно какво точно стои зад понятието „лекарски асистент”, колко време трябва да се обучават тези специалисти и какво точно ще изучават. В момента имаме тригодишно обучение за медицинските сестри, шестгодишно за лекарите и четиригодишно обучение за един куп други специалности. Тези лекарски асистенти пет години ли ще ги обучаваме? Според мен проблемът на фелдшерите е това колко пари получават за труда си.
Ние винаги сме били готови да обсъждаме този въпрос, както и възможностите за повишаването на тяхното заплащане, заяви още Стефан Константинов.
По повод протестите на фармацевтите, които са против въведената с промените в Закона за здравето в аптеките да работят и хора без фармацевтично образование, Константинов попита дали сега там не работят чистачи и счетоводители, които нямат такова специалност. Ние никога не сме казвали, че хора без фармацевтично образование ще продават лекарства, позицията ни е точно обратната. Те обаче могат да продават кремове и козметика, каза той.