Административната проверка в Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Н. И. Пирогов” ЕАД гр. София за спазване правилата за организация на работа не е с цел политическа атака срещу лечебното заведение. Това заяви в ефира на "Гореща точка" по TV7 Десислава Атанасова, министър на здравеопазването. Тя допълни, че нито смяна на директора на "Пирогов", нито злепоставяне на лекарските екипи са причина за проверка. Назначената проверка е била с цел определяне на финансовата дисциплина на болницата.
УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" е стандарт за спешна помощ. Над 10 хиляди човека всекидневно търсят медицинска помощ от болницата, каза Атанасова. По думите й 45 милиона лева от бюджета на министерството и от НЗОК отиват за лечебното заведение. Проверката е трябвало да установи защо, въпреки тази сума, в медийното пространство се появиха плашещи данни за състоянието на материалната база и защо лекарите и санитарите не са удовлетворени от заплащането, което получават.
Резултатите от проверката сочат наличието на съществени нарушения на правилата за обществените поръчки, като става ясно, че умишлено са разделяни обществени поръчки, за да се избегне закона. Освен това са установени проблеми с гражданските и трудовите договори на служители.
По думите на министъра, изпълнителният директор и бордът на директорите на "Пирогов" носят отговорност за нарушенията в болницата. Докладът е предоставен на компетентните органи и ще се предприемат мерки за справяне с констатираните нарушения, каза Десислава Атанасова.
По отношение на дълговете на болниците, здравният министър коментира, че задълженията са много милионни в почти всички големи болници, но заяви, че се наблюдава тенденция за намаляване на сумите през последните месеци. По нейните думи ръководствата вече работят за стопяването им, а оздравителният план трябва да даде резултати скоро.
Всички лекарствени продукти се договорят на принципа на обществена поръчка, категорична бе Атанасова. Относно отложените плащания и това дали се увеличават чрез него дълговете, и то на по-високи цени към фармацевтичните компании, здравният министър посочи, че всичко е въпрос на мениджърски умения, като са важни изработването на спецификацията и методиката за оценка. По нейните думи, ако от самата комисия, освен отложеното плащане, бъде заложена и ниската цена, тогава всичко ще е наред. Това се прави от много болници – някои обаче го пропускат и задлъжняват.
Промените в нормативната уредба, засягаща лекарствените продукти, цели държавата да притисне бизнеса да се съобразява с правилата, заключи Десислава Атанасова.