Защо НЗОК отказва лечение в чужбина на изтъкнат педиатър?

Кадър Нова телевизия
share

Проф. Ваня Недкова, изтъкнат педиатър, бивш национален консултант по педиатрия страда от тежко заболяване, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е отказала лечение в чужбина. 

Защо лечението не може да се извърши в България и от какво има нужда проф. Недкова.

НЗОК и БЛС започват преговори за анекс към НРД

„За съжаление преди година майка ми бе диагностицирана с Нехочкинов лимфом. Това наложи дълго и продължително лечение. До този момент то се провеждаше в София. Подадохме документи за лечение в чужбина, защото майка ми не е в хематологична ремисия. Тогава се обърнахме към специализиран център в Германия”, разказа пред Нова телевизия дъщерята на проф. Недкова – д-р Надя Коларова.

Тя обясни, че центърът в Хановер се занимава именно с такъв тим заболявания. И ако шансът на проф. Недкова в България е оценен на 5%, то в Германия той става 40%.

"Преди около месец проведохме консултация с Проф. Гансер, МНН, Хановер, Германия, един от водещи специалисти в областта от световен мащаб, на която той ни даде своето експертно мнение, че при потвърждение на диагнозата, тя е подходяща за осъществяване на автоложна трансплантация дори и при непостигната ремисия.

Проф. Гансер предостави пред Нова телевизия данни за ефективността на този тип лечение в тяхната клиника, която е 40% ефективност при 1 % смъртност.

За сравнение данните в България при пациенти в ремисия и проведено подобно лечение е около 5% ефективност, при липса на обективни данни за смъртността, поради децентрализираният подход, чрез който се лекуват тези заболявания в България", обясни д-р Коларова.

„Докато чакахме процедурите на НЗОК майка ми се влоши. Това наложи ние да съберем сумата от 170 хил. евро за два дни от наши близки и роднини. Така осигурихме първоначалното й лечение”, казва още д-р Коларова.

Дъщерята на проф. Недкова казва, че специалистите на НЗОК не са взели важни детайли при взимане на решението си.

Водещи новини

Още новини