Българинът плаща за лекарства от собствения си джоб повече в сравнение с гражданите на ЕС и това трябва да се промени.
Това обяви вчера зам.-председателят на здравната комисия в Народното събрание д-р Даниела Дариткова.
„Съотношението на публични към лични разходи за лекарства в европейските страни е 80 към 20 на сто. За България това съотношение е 44 към 56 на сто, т.е. българинът плаща повече от собствения си джоб за медикаментите, от които има нужда. Затова ние ще се стремим да подобрим нашето законодателство в посока на европейските принципи", обясни пред „Монитор” д-р Дариткова.
Здравният министър Стефан Константинов пък поиска понижаване на ДДС върху лекарствата. „У нас лекарствата се облагат с 20%, с по-висок данък от нас е само Дания и Исландия, където ставката е 25%. В Австрия е 10% Белгия - 6%, Кипър - 5%, а в Малта - 0%”, сравни д-р Константинов.
Според Даниела Дариткова обаче у нас от поне 10 години се мисли за намаляването на ДДС за лекарствата в България. „Факт е, че диференцирана ставка в нашето законодателство е допусната единствено по отношение на туризма в предишното управление. Съгласно европейските директиви ние имаме право на данъчни облекчения само в два отрасла. Сега ние трябва да изберем, коя да е втората диференцирана ставка - дали да е за лекарствата, или за учебниците. Според мен обаче трябва да се върви към единна данъчна ставка
във всички отрасли, а не към диференцирането на данъчната тежест в определен сектор. Поне такава е тенденцията в Европа", каза още Дариткова.
Председателят на бюджетната комисия към парламента Менда Стоянова обаче се обяви против идеята за намаляване на налога за лекарства. „ДДС-то е основният източник на приходи на една държава. Ако ние тръгнем да намаляваме ставките на ДДС на една или друга стока, означава, че трябва да търсим механизми за компенсиране и да увеличим други данъци“, коментира Стоянова.
Тя уточни още, че различните данъчни ставки водят до неравнопоставеност на различните браншове. "Ние имаме един такъв пример с туризма. Какъв беше резултатът от това – някой да е видял понижаване на цената на услугите, или може би този бранш се е развил в подходящата посока? Всички ние знаем резултата.
Аз категорично смятам, че намаляването на ДДС в никакъв случай не води до намаляването на цената за крайния потребител”, отсече Стоянова.
В България илачите без рецепта се търгуват на пазарен принцип.Медикаментите с рецепта са държавно регулирани и имаме сериозен контрол. Стойността на една опаковка се определя, като се реферират цените в няколко държави от ЕС, сред които са Румъния, Франция, Белгия и т.н.
„След като имаме такава регулация, невинаги ние можем да постигнем достъпни за хората цени. България е бедна държава с малък пазар. Когато стойността на една опаковка се сравни с тази в 7 държави в ЕС, тя практически е ниска, но не и за българските пациенти, чиито доходи са многократно по-ниски от тези на живеещите в страните, с които се реферираме”, обясни Константинов. Той допълни, че в момента има лекарства, които на свободна продажба струват по-евтино, отколкото ако минават през здравната каса.
„Аптеките могат да договарят отстъпки, докато здравната каса беше задължена да купува медикаментите по цени на Позитивния лекарствен списък. Едва в края на миналата година се даде възможност на НЗОК да договаря по-ниски цени срещу по-големи количества”, разясни министърът и предложи да се изчака, преди да се правят нови промени в наредбата за ценообразуване.
Междувременно стана ясно, че Стефан Константинов е свикал извънредно събрание на Надзорния съвет на НЗОК, което ще се проведе днес. Целта е да се даде мандат на подуправителя на касата Марияна Василева да ръководи институцията до назначаването на нов управител, пише монитор.бг.