Прекратих правоотношенията на директора на Изпълнителната агенция "Медицински одит" /ИАМО/, като причината за това решение, което е съгласувано и с премиера, е, че тази агенция е от изключителна важност за Министерството на здравеопазването и за гражданите, и не можем да допуснем да падат каквито и да е съмнения върху нея.
Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов, който бе изслушан днес от парламентарната комисия по здравеопазване във връзка с дейността на агенцията.
Министърът обясни, че в края на миналата година са извършени две проверки на агенцията. Едната е била вътрешен одит на Министерството на здравеопазването. При нея са констатирани 14 слабости, грешки и недостатъци и са дадени са 11 препоръки. След множество сигнали от граждани, институции и медии, включително, е извършена проверка и от инспектората към министерството, съобщи министър Константинов.
Направени са пет извода и четири препоръки. Първият извод е, че изпълнителният директор на ИАМО не е планирал, организирал и контролирал адекватно изпълнението на функциите и задачите на агенцията, носи отговорност за работата на служителите в агенцията и не е спазил служебните си задължения, посочи министърът. Той заяви, че има основания за налагане на дисциплинарна отговорност.
Според министър Стефан Константинов проблемите, които са констатирани в агенцията, не налагат законови промени, но е необходима оптимизация на работата, която може да се извърши от нов изпълнителния директор. Не смятам, че след двегодишното съществуване на агенцията се налагат някакви кардинални промени, по-скоро в някои отношения може да се разширят правомощията й, каза той.
Министърът заяви, че критериите, по които се назначава директор на тази агенция, са твърде консервативни и би трябвало да се снижат, тъй като изискването за 10 години опит в системата ограничава много избора.