БСП поиска увеличение на бюджета на НЗОК

Пресцентър БСП
share

За сериозни диспропорции във финансирането на лечебните заведения за болнична помощ алармираха от "БСП за България". Независимо от сериозните увеличния, извоювани от Българския лекарски съюз, са намалени средствата за редица болници, каза от парламентарната трибуна депутатът от левицата Георги Михайлов, който прочете декларация от името на парламентарната група на социалистите.

По неизвестни причини, независимо от декларираните увеличения – извоювани от Българския лекарски съюз в Националния рамков договор за 2017 г., практически са намалени лимитите - между 5,6 % и 15% за различните университетски, областни, общински и частни болници. Въпреки уверенията в последния момент, че има осигурени 3% допълнително за всеки месец от тримесечието, тези 3 % не могат да компенсират драстичното намаление. По времето на министър д-р Москов, бюджетите на болниците бяха намалени с почти 10 % и сега отново са значително намалени, което води до заплаха за финансовото съществуване на болниците. Методиката на разпределение на ограничените финанси на НЗОК не предполага равнопоставеност, справедливост и равен достъп до медицинска помощ за гражданите от различните области на страната. Изтичащата информация от различни звена на НЗОК води до основателни притеснения в здравните колективи, поради явяваща се необходимост от ограничаване на медицинската им дейност. Значителна част от нея явно няма да бъде финансирана, заяви социалистът.

Скандално е, че определени болници без основателна причина са получили значително увеличение на финансирането, а болници с национално значение имат също толкова необосновано намаляване на финансирането. Абсолютно неприемливо е институция като "Пирогов" да получи 800 000 лв. намаление на финансирането. Това създава риск за живота на българските граждани, подчерта Михайлов.

"БСП за България" не може да приеме тези факти. Настояваме да бъде преразгледан и увеличен бюджетът на НЗОК и той да бъде структуриран по начин, който е адекватен в различните направления на дейност, а не предварително да бъде залаган дефицит, който да поставя във всеки един момент здравната система в риск. Настояваме стриктно да бъдат спазвани принципите на справедливост и равнопоставеност. Необходимо е спешно преразглеждане на Националната здравна карта, както и сериозен парламентарен и обществен дебат за проблемите в здравеопазването, се казва още в декларацията на "БСП за България".
 

Водещи новини

Още новини