Болниците, отказали лечение на пациент заради несъгласието му да бъде регистриран чрез системата на пръстовия идентификатор, ще бъдат проверявани от РЗОК. Ако се е стигнало до застрашаване на живота на болния, в лечебното заведение може да бъде изпратен и прокурор. Това стана ясно от думите на главния секретар на Изпълнителната агенция „Медицински одит” Димитър Евлогиев по време на здравен семинар, организиран от Националната пациентска организация.
„Никой няма право да отказва достъп на пациент до здравеопазване и ако някой си го позволи, ще бъдат намерени всички методи на въздействие, включително налагане на санкции”, категоричен бе Евлогиев. По думите му от една страна това ще представлява неизпълнение на договор между изпълнител на болнична помощ и финансиращ орган, а от друга ще бъде компрометирано качеството на лечение. „Тоест, може да се намеси и агенцията. Може да дойде и един прокурор, ако е заплашен живота и здравето на пациента. Няма никакви пречки всякакви държавни органи да се намесят в такива ситуации”, посочи той, цитиран от Zdrave.net.
Евлогиев все пак беше категоричен, че подобна хипотеза не би трябвало да стане факт, защото ще представлява нарушение и на инструкциите към лечебните заведения, дадени от НЗОК, и на договорите им с касата.
До този момент само 100 пациенти са отказали да бъдат регистрирани чрез новата система за прием в болниците.