Диагностично свързаните групи могат да влязат в сила още от 2013 г., ако не ни мине нова черна котка път. Така здравният министър Стефан Константинов отговори в предаването "Седмицата" на "Дарик радио" на въпрос от кога финансирането на лечението ще става не по клинични пътеки, а като се взимат предвид свързаните заболявания.
Той поясни, че въвеждането на диагностично свързани групи се е забавило, защото е било решено, че е нужен междуправителствен договор за алгоритъма за тези групи, а такъв договор трябва да се ратифицира от Народното събрание. Надявам се в сряда следващата седмица това да стане окончателно, а диагностично свързаните групи могат да влязат в сила още от 2013 г., подчерта министърът.
Константинов коментира и предложението на Министерството на здравеопазването за въвеждане на максимален брой болници в рамките на една област, които да могат да сключват договор със здравната каса. Ако парламентът одобри промените, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да бъде задължена да сключва договор с всяка нова болница, а ще избира с кои болници да работи. Целта - болниците да се конкурират за държавните средства. "Касата събира нашите пари и трябва да купува най-доброто", заяви министърът.
Нарече спекулации коментарите, че така управляващите ще се опитат да намалят броя на болниците . "Не е това целта. Касата ще може да сключи договори, но ще спре за вбъдеще възможността да се раздробява системата. Утре може да си появи нова болница с много и добри специалисти. И касата ще може да сключи договор с нея , но ще трябва да се откаже от друга болница", поясни той. Напомни, че е отхвърлено предложението му една болница да работи поне година, преди да има право да сключи договор с касата.
"Болниците в България са страшно много, те са фрагментирани, разделени, много от тях са твърде малки, работят само по определени диагнози и от това страда цялото население. На определени места имаме концентрация на болнични ресурси, а в други места се затварят болници и от това страда населението. Поради тази причина държавата трябва да има ясна здравна политика, да гарантира универсалност, еднаквост и достъпност на всички български граждани до лечение", каза още министърът.
Според него промяната ще спре концентрирането на публичните средства за здраве в големите градове и ще насочи пари към други общини, в които има реална нужда от болнични услуги. Здравният министър уточни още, че вече е готова и картата на болниците в България.
Министър Константинов повтори позицията си, че държавата няма да покрие дълговете на болниците. По думите му обаче здравните заведения ще влязат с по-малко дългове в новата година, спрямо предходната.
Попитан дали догодина ще има затворени болници заради фалити, Константинов отговори: "Болници заради недалновидно управление на ресурсите ще се самозакрият, да. Това е отговорност на собствениците им – общините. За държавните болници, ако толкова закъсат –работата им ще бъде поета от други структури".
"Винаги се изтъква, че за дълговете е виновно лошото финансиране и т.н., но мога да дам пример и за държавни болници, които нямат дългове и се справят добре, и други, които пословично затъват. Мисля, че не е редно държавата да покрива тези дългове. Това би било лош знак към едни структури – че каквото и да правят, има някой, който да ги покрие. Но това дори не е решение на министъра на здравеопазването. Ако ги имахме парите, да кажем – ще правим социална политика и ще ги покрием. Но като ги нямаме парите – какво да правим?"
В отговор на въпрос, министърът обяви, че се надява догодина или в рамките на управлението на ГЕРБ българинът да има електронен здравен идентификатор.
Стефан Константинов повтори и мнението си, че зачестилите смъртни случаи на родилки не означават системен проблем: "Имахме една черна серия – 4 родилки за 2 месеца починаха. Но средно в България на 100 000 родилки ще починат примерно 7. Същата е била статистиката в Дания – страна с отлична здравна система, през 2007 г. В България се движим по средата. Ние нямаме системен проблем в тези случаи".
По думите му е абсурдно да се мисли, че "някой лекар умишлено така е направил, че да почине жената, тъй като не са му платили".
Министърът коментира и проблема с избора на лекарски екип и подозренията, че пациентите са принуждавани да избират тази услуга, за да получат необходимите грижи. "При 1 619 262 хоспитализации до 10 декември т.г., хората, които са избрали екип независимо дали за раждане или за друго са 24 752 - това е 1,5%. От 264 000 хоспитализации в София – около 13 000 души са избрали екип, тоест 5%. В болница "Шейново" 35% избират екип, в бившата "Тина Киркова", сега Първа АГ болница- София – 42%, в майчин дом 31% е изборът на екип. Ако станат прекалено много изборите на екип, когато са нереални процентите на избор на екип, най-простата мярка ще бъде да отида при директора на съответната болница и да му скръцна със зъби", каза още Константинов.
Стефан Константинов: Много е страшно в българските болници
- 10.12.2011 | 14:10
- 5095