Наши учени помагат в борбата с най-честия злокачествен първичен мозъчен тумор. Те обаче не могат да приложат знанията си за лечение на български пациенти.
Всяка година 300 човека у нас се диагностицират с коварната болест, съобщава БТВ. Мултиформен глиобластом е агресивен тумор, който води до фатален край за около 8 месеца.
„Липсва ясна граница между нормалната тъкан и самият тумор и по време на оперативното лечение е много трудно, на практика невъзможно да се отстрани всичко. Винаги остават единични клетки, които след това се подлагат на лъче- и химиотерапия, но въпреки това оцеляват и дават рецидивите”, обясни председателят на Българското дружество по невроонкология д-р Емануил Найденов.
Специалистите в болница „Свети Иван Рилски” могат да се борят с тумора чрез ваксина. Тя би удължила живота на пациента с около 2 години. В Европа лечението струва 20 хиляди евро.
Здравното министерство е купило апаратура за създаването на център по имунотерапия. В момента, обаче, тя не се използва за диагностика, а са за научни цели. За да помага на пациентите да се лекуват са необходими още 430 хиляди лева.
„Идеята на ваксината е да се вземе кръв, където тези клетки са неувредени. Тази кръв трябва да бъде обработена, клетки да бъдат създадени, култивирани и подготвени да реагират добре срещу тумора, части от тумора да им бъдат дадени, така че те да се научат да го показват на имунната система и съответно да бъдат върнати обратно”, обясни доц. Доброслав Кюркчиев от лечебното заведение.
Екип от български учени, сред които и доцент Кюркчиев имат принос в борбата с болестта. Те описват начина, по който злокачесвеният глиобластом и плодът на бременните жени избягват имунната система. За съжаление не могат да приложат знанията в тази област за лечение.
От Здравното министерство коментираха, че болница "Свети Иван Рилски" не е искала остатъка от сумата за създаването на центъра. От лечебното заведение контрираха, че са го правили неколкократно при предишните ръководни екипи на ведомството.