Държавата трябва да намери пари, с които да плати разходите за здравеопазване на групите, които е освободила от такса. Такъв призив отправиха представители на лекарския бранш в сутрешния блок на БТВ след заявеното намерение на управляващите таксата за пенсионери да бъде намалена на 1 лев.
Д-р Виктор Рановски от Сдружението на общопрактикуващите лекари апелира разликата да не бъде на гърба на медиците и предложи да се помисли дали потребителската такса да се обвърже с минималната работна заплата. „Няма да връщаме пенсионери. Напротив - радваме се, че в бюджета има толкова пари, че да се поеме разликата”, каза той.
Зам.-председателят на Българския лекарски съюз Д-р Юлиян Йорданов коментира предвижданата промяна като скъп популизъм за практикуващите медици. „След като държавата ще доплаща, защо да не увеличи пенсиите с по 5 лева на човек и той да има възможност сам да си плаща”, попита той.
Д-р Йорданов припомни, че в последните 4-5 години държавата не е увеличила парите за здравеопазване и призова: „Нека държавата да увеличи субсидията, процентът от БВП за здравеопазване. Ние сме на последно място в Европа по процент от БВП за здраве. Какво се получава сега – най-високият процент, койт се доплаща от потребителите. Нека да обърнем нещата обратно”.
Според д-р Рановски с пълното освобождаване на достъпа до здравеопазване за пенсионерите, който най-големи потребители на медицински услуги, може да се стигне до ограничаването му за младите.
Д-р Йорданов изтъкна, че промяната ще засегне всички в сферата на здравеопазването и апелира идеята да бъде обсъдена със съсловните организации