Неврохирурзи са изработили нова методика, по която здравната каса да плаща мозъчните импланти, които се поставят при лечение на аневризми, някои тумори и черепно-мозъчни травми. Това съобщи доц. Николай Габровски, шеф на неврохирургията в "Пирогов" и национален консултант, пише в. "Преса".
"Над 3000 пациенти годишно минават само през нашата клиника с инсулт, мозъчни аневризми, тумори, гръбначни заболявания и травми. За да бъдат спасени или за да не останат инвалиди, повечето от тях се нуждаят от поставянето на специални пластини в мозъка или гръбнака, които обаче са много скъпи", обясни специалистът.
От тази година касата започна са плаща 10 000 лв. за т.нар. койлове, които се поставят на хора, прекарали тежки инсулти, или на пациенти с аневризма. Койлът е пружинка, която държи съда отворен и не позволява образуването на съсиреци, както и спукването на аневризмата и получаването на фатален кръвоизлив в мозъка. Цялата операция обаче струва между 30 000 и 40 000 лв. и затова медиците се надяват до месец - два новата методика да бъде приета и НЗОК да покрие цялото лечение.
България е на едно от първите места по мозъчно-съдови заболявания, като те са третата по честота причина за смъртността у нас, посочи доц. Габровски. Затова по негова покана гости в "Пирогов" вчера бяха две от светилата в неврохирургията - проф. Юха Хернесниеми от Финландия и д-р Константинос Лагоис от Гръцката военновъздушна болница в Атина.
"Впечатлен съм от българските колеги, но у нас болните не плащат и стотинка за операция или друго скъпо лечение в болница. Затова пък данъците и здравните вноски са високи", разказа проф. Хернесниеми, който е ръководител на Катедрата по неврохирургия към университета в Хелзинки. Общата данъчна тежест плюс осигуровките във Финландия са около 30% за средния годишен доход, който е близо 40 000 евро.