За равен достъп до лечение от СПИН призова ООН

share

На откриването изпълнителният директор на програмата Майкъл Сидибе обяви, че е "морално недопустимо" милиони болни от да бъдат лишавани от животоподдържащи или живото спасяващи медикаменти.

Сидибе призова за по-добро разпределение на наличните медикаменти, за намаляване на сроковете за пускане на нови лекарства и за радикална промяна в начините на лечение, за да бъдат обхванати и най-бедните слоеве на населението. Според Сидибе напредък може да бъде постигнат при засилено сътрудничество между държавите, фармацефтичните компании и международните организации.

Според данни, обявени на форума от Световната здравна организация /СЗО/, в Африка - най-силно засегнатият от СПИН континент - в момента 6,6 милиона болни получават лекарства за СПИН, а още 9 милиона са в "списък на чакащите". Такива списъци има и в САЩ въпреки, че в редица от щатите се изпълняват програми за съдействие на болните от СПИН.

"Повечето болни нямат представа какво ги чака. Фактът, че 9 милиона души чакат ден и нощ, заедно с техните семейства, е морално и социално недопустим", подчертал Сидибе.

По данни на СЗО за 30-те години от началото на пандемията на СПИН в света жертви на заболяването са станали 25 милиона души. В момента 33,3 милиона души в света са носители на ХИВ вируса. Всеки ден 7 хиляди души в целия свят се заразяват с този вирус, и 4900 души умират от заболявания, свързани със СПИН.

В конференцията в Рим участват близо 5000 учени, лекари и експерти по проблемите на общественото здравеопазване.

Водещи новини

Още новини