След отказ на Фонда за лечение на деца в чужбина родители на 10-годишно дете от Добрич търсят 30 000 долара за операция в клиника в Турция. Николай Марков има тумор в мозъка от година и след две операции у нас родителите са категорични, че няма да подложат детето си на трета в българска болница, предаде БНТ.
Всичко започва през април миналата година, когато Ники се прибира от училище със силно главоболие. И само след дни родителите му чуват страшната диагноза - тумор в мозъка.
"Честно да ви кажа, животът ми се преобърна за части от секундата. Много тежко го преживяваме, но въпреки всичко се стараем да бъдем силни, защото трябва да сме силни заради детето си", разказва майката Тони Маркова.
След първоначалния стрес и консулти с лекари семейството решава операцията за отстраняване на тумора да бъде извършена в софийската болница „Света Анна". Следва обаче не една, а две операции и 33 курса на лъчетерапия. Според майката - всичко без резултат.
"При първата разрезът беше отзад на тила и съответно нямаше възможност да се достигне до самия тумор. И така - отворено и затворено. Втората операция беше точно отгоре на главата, където се намира туморното образувание, но въпреки всичко казаха, че не са успели да го отстранят. Отстранили са около 30%, но след направен скенер, един месец след втората операция, туморът си беше със същите размери и за мен това не са 30% отстраняване на туморно образувание."
След съвет от лекарите семейството тръгва за Турция. Неврохирург в клиника в Истанбул им дава надежда за успешно отстраняване на тумора, което обаче ще им коства 30 000 долара. Тогава майката подава документи във Фонда за лечение на деца в чужбина. Следва отказ, защото по мнението на специалистите операцията може да бъде извършена и у нас.
"Не, няма да бъде в България. Аз вече съм взела твърдо решение за себе си - избрах да лекувам детето си в България, два пъти го подложих на оперативно лечение, но резултатите не ме удовлетворяват. На абсолютно никой не пожелавам да мине пътя, който аз минах, защото е много трънлив. Но дори и да нямам помощ от Фонда за лечение на деца, аз така или иначе ще си излекувам детето", каза майката.
Фондът работи с ограничен ресурс - 10 милиона лева. Само за миналата година над 700 деца са били одобрени за лечение. Ако ние не спазваме правилата, просто няма да има шанс деца, които наистина се нуждаят от лечение в чужбина и не могат да бъдат лекувани в България - те няма да имат шанс за живот изобщо, каза Красимира Величкова - член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина.
По-скоро в случая става въпрос за липса на доверие в системата, защото родителите на Ники и самият Ники вече са извървели един път, който не води до никакво решение за тях. Те се борят за живота на детето си и имат право да искат най-доброто. Това е проблемът в системата в България, че пътеките са неизвестни - всеки сам наново трябва да открива топлата вода, каза още тя.