Пациенти ще плащат хиляди левове за медицински изделия, като изкуствени стави и сърдечни клапи.
Влиза в сила методика, според която здравната каса ще плаща само най-евтините изделия. Но пък ще покрива повече на брой импланти, информира БТВ.
Досега касата плащаше конкретна сума за медицинско изделие. Например - 3600 лева за сърдечна клапна протеза. Ако лекарят прецени да постави по-скъп вид, пациентът доплаща разликата. С новата методика пациентът ще плаща цялата сума.
„По тази методика, ако се направи имплантация на средство, на имплант, което не е включено в списъка, то трябва да се заплати изцяло, т.е. няма да може да се заплаща разлика в цената", обясни пред БТВ доц. Иво Петров, който е национален консултант по инвазивна кардиология.
От пациентските организации сигнализират, че това ще влоши качеството, тъй като масово ще се наложи използването на най-евтините изделия. Твърдят, че новата методика е и дискриминационна, тъй като само най-богатите ще имат достъп до модерно и скъпо лечение. Освен това ще пренареди пазара, тъй като фирмите със скъпи изделия ще се оттеглят.
"Новата методика на здравната каса на практика лишава болния и лекаря от право на избор на медицинско изделие, защото според нея касата ще заплаща само най-евтиното", заяви Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
До 5 февруари касата ще приема документи на фирмите, които ще участват в договарянето на цените на изделията. В списъка попадат само тези изделия, които отговарят на изискванията в Закона за медицинските изделия - имат специална маркировка, заплащат се от обществените здравноосигурителни фондове в поне три държави-членки на ЕС при условие, че не са произведени в България. Проведени са поне 2 клинични проучвания на изделията в болничната помощ.
Според новите правила касата ще заплаща медицинските изделия в болничната помощ директно на фирмите, след като лечебните заведения ги отчетат пред районните каси.