Проф. Радостина Александрова: Антибиотичната резистентност ще убива човек на всеки 3 секунди до 2050 г.

Кадър: Нова телевизия
share

По повод Международния ден за разумна употреба на антибиотици цяла седмица ще има събития и разяснителни кампании за правилната употреба и недопустимата злоупотреба с този тип лекарства.

Проф. Радостина Александрова от Българската академия на науките коментира най-стряскащото от много години - СЗО и цялата научна общност алармира, че ще дойде моментът, в който ще имаме сериозни проблеми с антибиотичната резистентност.

Според проф. Александрова този момент е дошъл, след като много специалисти определят ситуацията като криза.

Употребата на антибиотици у нас се е увеличила с 27 процента през последните пет години

"Ако не успеем в момента и в най-близко бъдеще да обърнем хода на играта, наистина ще се окаже, че през 2050 година броят на смъртните случаи, свързани с антибиотична устойчивост, може да достигне 10 милиона, което означава, че на всеки 3 секунди човек ще губи живота си", заяви те в „Социална мрежа“ по Нова нюз.

Запитана дали е обратим този процес, Александрова каза, че най-малкото, което трябва да направят, е да го забавят.

Трябва да имаме предвид, че придобиването на устойчивост е нещо съвсем естествено за микроорганизмите, защото те също се изменят, и защото поставени в неблагоприятни условия, ще опитат да се адаптират, допълни вирусологът.

Според Александрова антибиотиците много често се образуват в природата от едни микроорганизми, за да ги защитават от други микроорганизми.

Това обяснява защо такива гени за устойчивост и съответно устойчиви бактерии са възникнали много преди да се появят антибиотиците, тоест много преди ние да ги открием и да започнем да ги използваме. Така, че ние трябва да направим всичко възможно, за да забавим процеса, каза още по Нова нюз Радостина Александрова.

Водещи новини

Още новини