Агитират тийнейджърки да се ваксинират срещу човешки папиломен вирус

pixabay
share

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папиломен вирус (HPV) са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година у нас. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и инициираха кампания с деца и родители под наслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност - така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми.

 Препаратите не съдържат жив вирус, обяснявапред "Марица" епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период, преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита", обяснява тя.

Предлагат ваксината срещу папилома вирус за момчетата между 10 и 12-годишна възраст да бъде безплатна

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9- и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето и с цел предпазване на децата от сериозни заболявания.

Заболеваемостта от рак на маточината шийка в България е 28,7 на 100 000 жени при средна за Европейския съюз 13,4 на 100 000 жени. Смъртността у нас също е два пъти по-висока, показват данните за 2018 година.

Друга лоша новина е, че тенденцията в Европа вървят към намаляване на заболеваемостта, докато в България е точно обратното и тя се увеличава с всяка изминала година. 

Поради тази причини Министерството на здравеопазването стартира широка информационна кампания и възможностите за първична профилактика чрез имунизация срещу HPV, като в нея ще бъдат включени лекари, фармацевти и медии. Целта да е посланията да стигнат до родителите, които трябва да вземат информирано решение за своите деца.

Извън националната програма желаещите да се имунизират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15-годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024 година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030 година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус.

Водещи новини

Още новини