Дефицит: Някои хора са принудени да се хранят по-малко, за да им стигне инсулина

Novini.bg/ Canva
share

Критичната ситуация с липсата на определени лекарства продължава. В петък в "Тази сутрин" чухме че държавата и вносителите на медикаменти си играят нa "котка и мишка". Темата коментира днес в ефира на „Тази сутрин“ и Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.

„Тази игра продължава да се случва, защото се допуска от закона. Тази дейност на дистрибуторите е законна. Проблемът е, че е неморална и лишава много хора от лечение. Дистрибуторът може да изнася лекарства само когато е възстановен българският пазар, а в случая не е. Много сериозно липсват седем инсулина – не можем да ги заредим в аптеките и не можем да ги отпуснем. Още поне пет са дефицитни. Разликата при тях е, че има поне някои малки доставки, от време на време, по няколко опаковки, подават са за ден-два, после пак изчезват. Общо 12 инсулина са много, много дефицитни“, посочи Николай Костов.

Ще се възобновят ли регулярните доставки на инсулин?

"За хората е много трудно, защото само няколко дни, ако не използват инсулин, ще получат хипогликемична криза. Разменят си инсулини в социалните мрежи, за всеки болен са необходими различен брой. Употребата зависи и от храненето. Някои са принудени да се хранят по-малко, за да им стигне количеството инсулин“, обясни още той.

"Основните проблеми са два - паралелнияt износ и производствените проблеми. В единия случай се изнасят оригинални, скъпо струващи лекарства, в другата група са основно генерични лекарства, които са лесно заменими. Големият проблем за мен е износът и законопроектът, който се подготвя, е насочен точно натам", смята Николай Костов. Според него са необходими строги правила.

392 лекарства напълно липсват. 

Водещи новини

Още новини