Германските педиатри предупреждават за недостиг на лекарства

gettyimages
share

Педиатрите в Германия предупредиха, че има недостиг на лекарства за деца, след като колегите им от няколко европейски страни също поставиха въпроса в открито писмо, предаде БТА като се позова на ДПА.

Председателят на Германската педиатрична асоциация Томас Фишбах заяви пред всекидневника "Нойе оснабрюкер цайтунг", че има недостиг на медикаменти за лечение на висока температура и болкоуспокояващи лекарства за деца. Антибиотикът пеницилин също липсва.

Антибиотични препарати се предписват например за лечение на пневмония, възпаления на уринарния тракт и скарлатина. Ако подходящият препарат не е налице, се прибягва до антибиотици, които са втори и трети избор, които са по-малко ефективни и повишават риска от развиване на антибиотична резистентност, посочи педиатричната асоциация.

Фишбах е един от подписалите отворено писмо от името на педиатрите в Германия, Франция, Австрия, Швейцария и северната италианска провинция Южен Тирол. То е адресирано до здравните министерства на тези страни.

Липса на педиатри в страната

Според германското здравно ведомство причините за затрудненията с доставките на лекарства са от най-различно естество и включват например "усложнения при доставките на суровини и производствени проблеми".

В публикация в Туитър германският здравен министър Карл Лаутербах коментира днес, че опасенията на педиатрите са обосновани, и припомни, че по-рано този месец правителството в Берлин е внесло законопроект за борба с недостига на лекарства.

Нормативният акт обаче все още не е приет от парламента.

Законът предвижда по-специално възможност производителите да повишат цените на лекарствата за деца в Германия, за да може вносът им във федералната република да стане по-изгоден. В случая с важните медикаменти е записано изискване за задължително поддържане на запаси за няколко месеца напред. А в случая с антибиотиците са предвижда европейските производители да получат по-голямо предимство пред другите.

Водещи новини

Още новини