Меджидиев: Платили сме 1,4 млн. ваксини, но не ги доставяме, защото трябва да бъдат бракувани

share

Полша е страна, която първа подкрепи България относно преговорите за продължаване на изкупуването на нови дози ваксини. Министерския съвет на България взе решение, че страната ни няма да се присъедини към новите доставки на ваксини. Това заяви министърът на здравеопазването Асен Меджидиев по време на брифинг. 

По думите му по време на тези преговори България е заявила категорично, че “желае да има доставка на ваксини, когато има нужда и от количествата, от които се нуждае, а заплащането да се извършва след доставката им”.

Имаме около милион и 400 хиляди дози, които са платени, но умишлено не се доставят, защото след това трябва да бъдат бракувани. Да не говорим за огромния брой дози, които трябва да бъдат доставени през следващата година. След това становище, Полша бе първата страна, която категорично ни подкрепи. В момента се прави опит за предоговаряне с въвеждане на такси за ваксини, които въобще няма да бъдат произведени. Да платим една такса, която ЕК наричат “такса гъвкавост”. България и Полша застават на позицията, че няма да подпишат подобно споразумение. Взехме съвместно решение да напишем общо писмо от името на премиерите на страните, адресирано до Урсула фон дер Лайен. Според нас тя трябва да се намеси и да окаже въздействие, посочи Меджидиев. 

Полският здравен министър идва в България за предоговаряне на ковид ваксините

В здравеопазването имаме нужда от средства – спешна помощ по въздух, детска болница. Няма да си позовля да изразходваме средства за нещо, което не ни е потребно и след това ще бъде унищожено, отбеляза още здравният министър. 

Той посочи и други теми, по които е разговарял с полския си колега.

Проведохме разговори за дигатилизация на здравеопазването. Проведохме разговори за системата на трудовата екпертиза на техните телкове и как се извършва техния процес. Те ще ни предоставят техния модел на работа. Министър на здравеопазването на Полша ме покани да участвам в среща, в която ще разгледаме по-подробно тези теми, каза още той.

България и Полша се намират пред много сходни предизивкателства  – дигитализация на документите в здравеопазването, липса на кадри, повишаване на информираността за медицинска профилактика и ваксиниране на гражданите. В тези области имаме поле за съвместна работа, радвам се, че контактите ни ще бъдат задълбочени. Най-важната тема бе предоговарянето на условията за доставка на ваксини. Радвам се, че двете страни споделят една и съща позиция, която е негативна. Неприемливо е публичните средсва да бъдат използвани за ваксини, от които нямаме нужда в момента, коментира здравният министър на Полша Адам Ниеджиелски. 

Водещи новини

Още новини