Педиатър: Децата бяха твърде много набедени, но ние, родителите, не сме по-малко рискови

Pixabay
share

До 10 дни осигуряват щадящи тестове за COVID-19 за децата.

Изцяло щадящи ли са тези тестове за децата?

 

"Те са доста лесни за употреба и същевременно са достоверни, и максимално щадящи за децата, така че дори в най-елементарни условия да бъдат проведени. Редно е 10-15 минути преди тестването децата да не са се хранили и да не са употребявали течности. Смятам, че всеки учител ще успее да го организира в неговия учебен час", каза педиатър д-р Рада Маркова пред Bulgaria ON AIR.

Тя подчерта, че за теста не се изисква по-специфично умение, дори децата могат да съберат своята слюнка и самото накапване вече да се организира от техните учители.

"2 пъти седмично да се правят е напълно достатъчно - понеделник или четвъртък. Надеждността е сравнително висока, но и зависи какъв е тестът. Това са скринингови тестове, те ще помогнат до голяма степен, особено за децата, които са безсимптомни, да бъдат установени. Има и родители, които не са добросъвестни и пускат децата си. И като родител, и като педиатър подкрепям тази мярка", допълни д-р Маркова.

За нея присъственото обучение няма никаква алтернатива.

"Искам децата да се върнат в клас.

Преболедувалите и ваксинираните ученици няма да се тестват, за да влязат в клас

Те бяха твърде много набедени, но ние, родителите, с нашето поведението не сме по-малко рискови. Ако погледнете баровете и дискотеките, и начина, по който хората там се държат - по никакъв начин рискът не е по-малък, отколкото в едно училище, където има мерки. Има много деца, които в момента са болни. Не само от COVID-19, но и от сезонни вируси. Повечето случаи само домашно лечение, единици са децата, които стигат до болница", коментира педиатърът.

Водещи новини

Още новини