Учени: Ваксините може да не действат срещу новия щам от Южна Африка

Pixabay
share

Учените не са напълно уверени, че ваксините срещу COVID-19 ще действат срещу новия вариант на коронавируса, открит в Република Южна Африка, каза политическият редактор на британската тв Ай Ти Ви, като цитира неназован научен съветник на британското правителство.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33063

Преди това британският министър на здравеопазването Мат Ханкок каза пред радио Би Би Си, че е изключително разтревожен от тази нова вариация на коронавируса, предаде БТА.

Първи случай във Франция на заразен с варианта на коронавируса, идентифициран в Южна Африка

"Според един от правителствените научни съветници причината за изключителната тревога на Мат Ханкок от южноафриканския вариант на новия коронавирус е, че учените не са уверени, че ваксините ще бъдат ефикасни срещу него, както действат срещу британския вариант", каза политическият редактор на Ай Ти Ви Робърт Пестън.

И Великобритания, и Република Южна Африка обявиха, че са открили варианти на новия коронавирус през последните месеци, на които се дължи резкият ръст на новозаразените.

Учени казват, че южноафриканският вариант е различен от останалите, които циркулират в страната, защото има множество мутации в протеина на "шиповете", които използва, за да прониква в човешката клетка.

Тази вариация се свързва и с по-високата концентрация на вирусни частици в телата на пациентите, което вероятно спомага и за по-голямата способност за заразяване на повече хора.

Джон Бел, професор по медицина в университета в Оксфорд и член на правителствената работна група по ваксините, каза в неделя, че според него ваксините ще са ефикасни срещу британската вариация на коронавируса, но има "голяма въпросителна" дали ще действат срещу южноафриканския вариант.

Южна Африка: Откритият тук щам на коронавируса не е по-опасен от британския

Пред радио "Таймс" той каза, че ако ваксините не действат срещу южноафриканския вариант, те могат да бъдат адаптирани за него. "Би отнело месец или шест седмици, за да има нова ваксина", каза той.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33063

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини