Учени разкриха механизъм, който регулира продължителността на живота

pixabay
share

Специалисти от биологичната лаборатория MDI (Маунт дизърт айлънд) в щата Мейн (САЩ) откриха механизъм, който регулира продължителността на живота чрез модификация на матрична РНК, съобщава Юрик алърт, цитиран от БТА.

Изследването е извършено с нематоди Caenorhabditis elegans, които са често използван животински модел за анализиране процесите на стареене заради кратката продължителност на живота им и сходството им с човека. Учените ограничили количеството на приеманите от червеите калории, а това е надежден метод за отлагане на стареенето и забавя развитието на болести у възрастните екземпляри.

Била проучена активността на гени у червеите на диета и у побратимите им с нормално хранене. Известно е, че при недостиг на калории организмът се пренастройва към режим на оцеляване. Било констатирано, че при това важна роля играе посттранскрипционната регулация на гени, когато матричната РНК е подвластна на различни модификации. Диетата с ограничен прием на калории засяга стотици гени, като за много от тях не е установено, че участват в процеса на стареене.

Получените резултати ще допринесат да се разработят препарати, които имитират последствията от гладуването без неприятни странични ефекти. По мнението на учените, това ще доведе до внедряване на методи, които увеличават продължителността на живота.

Водещи новини

Още новини