Учени създадоха унищожаващ бактериите наноматериал

Pixabay
share

Специалисти от Сибирското отделение на Руската академия на науките (РАН) в Новосибирск създадоха уникален наноматериал, който притежава антибактериални свойства, съобщи Лайф.

Учени в Института по неорганична химия първоначално извършили промени в наноструктура, свързани по-специално с ориентацията на частиците, и успели да получат вертикална насока на пластинките наночастици при достатъчно ниска температура.

Методът бил изпробван върху близкия по строежа си графит шестоъгълен борен нитрид (h-BN). Полученият материал придобил няколко нови свойства, включително антибактериално. Той бил предаден в Института по цитология и генетика, където върху него била поставена капка, съдържаща бактерии. След контакта с материала повече от половината от тях били унищожени.

"Предполагаме, че ефектът е свързан с механично увреждане на клетъчните мембрани на бактериите при контакта с наночастиците - заяви Татяна Фролова от РАН. - Острите върхове на тези частици могат да бъдат сравнени с лезвиета на ножове. Колкото до многобройните приложения на новия материал, той ще може преди всичко да се използва като антибактериално покритие на медицински инструменти."

Учените възнамеряват да изследват по-подробно процеса, свързан с унищожаването на бактерии при допира на наноповърхности с тях. Това ще позволи да бъдат създадени по-ефикасни антибактериални покрития.

Резултатите от изследването са публикувани в Nano Research.

Водещи новини

Още новини