Иновативните лекарства ще стигат до България все по-бавно

Pixabay
share

Иновативните лекарства ще идват в България още по-бавно, а някои може дори да не стигнат до нас. За това сигнализират от фармацевтичната индустрия. Причината – промени, които се очаква да влязат в сила през април.

Едно от иновативните лекарства, които кандидатстват да бъдат платени от Касата у нас, е това за епилепсия. То е и надеждата за Петя, която е с тежка форма на заболяването.

,,Това са хора, които са с ежедневни, непрекъснати пристъпи, което влошава здравето им'', каза Антоанета Витева, майка на Петя.

Според предложенията иновативни лекарства ще се плащат у нас, ако анализът "цена-полза" има одобрение във Великобритания, Франция и Германия, както и ако лекарството се плаща от най-големия обществен фонд в определени държави. Сега изискванията са по-облекчени.

,,Достъпът ще бъде забавен изключително много и някои нови терапии изобщо няма да стигнат до българските пациенти'', заяви пред камерата на bTV Деян Денев, директор на ARPhaM.

Сега българската Здравна каса започва да плаща иновативни лекарства средно година и половина след като са разрешени в Евросъюза. Прогнозите – срокът ще скочи на 3 години.

,,По този начин страда не само пациентът, неговото семейство, а и цялото общество, защото разходите за един такъв човек са много повече'', допълни Антоанета Витева, майка на Петя.

От здравното министерство единствено заявиха, че разглеждат становищата на всички преди да предложат финалните текстове за гласуване от кабинета.

Водещи новини

Още новини