Ваксината, която се прави на младите момичета, за да ги предпази от вируса, предизвикващ рак на шийката на матката, е съществен и сигурен инструмент в борбата срещу заболяването, съобщиха специалисти от Световната здравна организация, цитирани от Франс прес и Ройтерс.
Международната агенция за изследване на рака към СЗО изтъква, че през 2018 година са били диагностицирани в света около 570 хиляди случая на рак на маточната шийка. А всяка година от това заболяване умират над 310 хиляди жени. По-голямата част от леталните случаи са регистрирани в бедните страни, където са ниски нивата на имунизации срещу човешкия папиломен вирус /ЧПВ/.
През последните години в някои богати страни противниците на ваксината успяха да убедят родителите да не подлагат момичетата си на инжекции, като ги изложиха на голям риск.
"За жалост необоснованите слухове за вредата от ваксината в много случаи пречат на кампаниите за борба с ЧПВ", се казва в доклад на споменатата агенция. Специалистите гарантират по безспорен начин за безопасността и ефикасността на разработените ваксини Cervarix преборва два щама на вируса, а Gardasil - четири щама. Световната здравна организация си постави за цел до 2020 година 40 милиона момичета от бедните страни да бъдат ваксинирани срещу ЧПВ. Имунизациите могат да предотвратят около 900 хиляди смъртни случая.