Над 1 милион българи нямат достъп до аптека през нощта. За лекарства след края на работния ден закъсват в Добрич, Видин, Габрово, Кърджали, Сливен, Ямбол и населени места в много друго области, показва картата на фармацевтичните обекти в България. Най-много са денонощните обекти в София - около 20. Във повечето градове са между една и три.
Едва около 30 аптеки в България продават лекарства през нощта, става ясно от електронната карта на уеб платформата "мАптека".
В Шумен една денонощна обслужва три облсти - Шуменска, Търговищка и Разградска, което е 410 000 души. "Звънели са ни през нощта от 200 километра да ни питат дали имаме определено мляко за бебета", разказва Мария Велинова, председател на местното дружество на фармацевтите.
Почти във всеки квартал на Бургас има по една аптека, която работи без прекъсване. Останалите са до 20 часа.
Денонощните аптеки във Варна са само четири. За откриването на денонощна аптека са необходими минимум двама магистър фармацевти, които да се сменят след денонощно дежурство. Поддържането на денонощем режим е скъпо и неизгодно за собствениците на аптеки и само в големите градове могат да си го позволят, каза председателят на местната организация на Българския фармацевтичен съюз Рада Пехливанова, пише в. "Телеграф".
Повече от година в Добрич няма денонощна аптека. Почти всички кметове и кметски наместници в Добрич изпълняват ролята на подвижни магазини и аптеки - носят на хората както стоки от първа необходимост, така и лекарства. Жители на граничните села отскачат до близката Румъния.
Само две са денонощните аптеки, които работят на територията на Хасковска област, която има общо 11 общини.
Една денонощна аптека обслужва болните в Пазарджик и цялата област, а в Русенска има само пет денонощни и те са в областния център Русе.