Учени са установили, че две лицензирани лекарства спират дегенерацията на мозъка при мишки. Откритието дава надежди за успех в търсенето на медикаменти за терапия на болестта на Алцхаймер, пише The Guardian.
Резултатите, представени по време на годишна конференция на учени, изследващи Алцхаймер, се определят като "обещаващи", тъй като се използват лекарства, за които вече е доказано, че са безопасни и се приемат добре от човешкия организъм. Това може да спести години от процеса на разработване и одобряване на нови медикаменти.
"Това наистина е вълнуващо. Лекарствата се лицензирани. Това означава, че пристъпваме директно към базови клинични тестове върху малка група от пациенти, тъй като няма нови съставки, това са познати лекарства", каза Джована Малучи от Кеймбриджския университет. Учените са решили да не огласяват имената на двете лекарства, които в момента не се използват за терапия на деменция, за да не предизвикат изпробването им от пациенти преди клиничните опити да докажат ефективността им.
Откритието се базира на ключово изследване, проведено преди две години, което доказва, че смъртта на мозъчните клетки може да бъде спряна при мишки чрез изключване на грешен сигнал в мозъка, спиращ произвеждането на нови протеини. Изследването обаче е използвало съставка, която причинява тежки странични ефекти и не е подходяща за хора. Двете лекарства са идентифицирани, след като екипът на Малучи е проучил стотици лицензирани медикаменти в търсене на безопасно лекарство със същия защитен ефект върху мозъка.
Изследователите посочват, че преди клиничните опити ще се проведе изследване, което да потвърди, че същият грешен сигнал, който е третиран при мишки, причинява дегенерация и загуба на памет при Алцхаймер. Ако изследването се проведе възможно най-скоро и потвърди тази връзка, клиничните опити биха могли да започнат в рамките на няколко години, изтъква Малучи.