Фармацевтичните организации притеснени за Агенцията по лекарствата

Булфото
share

Българският фармацевтичен съюз, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и Българската Генерична Фармацевтична Асоциация изпратиха отворено писмо до Министерски съвет и Министерство на здравеопазването, в което изразяват недоволството си от работата на Изпълнителната агенция по лекарствата в последните 100 дни, след назначаването на новото ръководство в средата на юли тази година.

Честите смени на ръководството на агенцията през последните години създаваха сериозни проблеми, за които нееднократно сме уведомявали съответните институции и медиите, подчертават фармацевтичните организации.

Фукционирането на фармацевтичния сектор и ежедневната работа на участниците във веригата на лекарственото снабдяване – производители, притежатели на разрешения за употреба, търговци на едро и дребно с лекарства - до голяма степен зависи от адекватното функциониране на Изпълнителната агенция по лекарствата, категорични са те.

Лекарственият регулатор бързо преодоля голяма част от натрупаните през последните години проблеми и провежда последователна и ефективна дейност, която гарантира стабилност и предвидимост на лекарственото снабдяване и осигуряване на качествени и безопасни лекарствени продукти на българските пациенти, по думите им.

В лицето на ИАЛ ние вече виждаме партньор, с когото можем да работим успешно както на национално ниво, така и за прилагане на европейските добри практики в сферата на фармацията и здравеопазването, пишат в писмото си фармацевтите.

Провежданата политика в сферата на лекарствата и медицинските изделия и дейностите с тях изисква последователност и приемственост, ето защо изразяваме готовността си за подкрепа на устойчивото развитие на ИАЛ в открит диалог с държавните институции и неправителствени организации в сектора, завършват писмото си УС на БФС, УС на ARPharM и УС на БГФармА.

Водещи новини

Още новини