Ген. Мутафчийски за недостига на медицински сестри в страната: Разтревожени сме

Булфото (архив)
share

Ние сме искрено разтревожени за очертаващите се тенденции. Около 29 000 медицински сестри липсват. Много често се акцентира на това коя болница е закупила нов скенер, ядрено-магнитен резонанс, изкуствен интелект, робот, но основата на нашата професия е здравната грижа. Основният човешки фактор е в основата на тази грижа. Това заяви пред журналисти началникът на Военномедицинска академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.

„Медицинските сестри са най-близко до пациентите. Те усещат техните болки и страдания, те са медиаторът между лекаря и пациента“, заяви още началникът на ВМА и добави, че във всяка болница има недостиг на медицински сестри.

Въпреки че ВМА е привлекателно място за работа заради социалните придобивки, заради доброто заплащане, заради самата идея, че работиш в най-престижната болница, ние забелязваме „прегаряне“ при нашите сестри, защото те са недостатъчни, посочи ген. Мутафчийски, цитиран от БТА.

По думите му обаче никакви пари не могат да компенсират това „прегаряне“, допълвайки, че сме в дълг на медицинските сестри.

Международен ден на сестринството: Недостиг на близо 17 000 медсестри у нас

Мутафчийски открои и друг проблем, а именно, че на година около 170 лекари напускат системата.

По-рано днес в столичния храм „Свети Александър Невски“ бе отслужен първият молебен за здравния служител. Това стана по предложение на генерал Мутафчийски, а от Светия синод са приели датата 12 май да бъде вписана в православния календар и всички епархии да отслужват молебен ежегодно на този ден. Датата е във връзка с Международния ден на сестринството.

Замисълът дойде още по време на COVID пандемията и преди това, когато сме имали подкрепата на Българската православна църква (БПЦ) в нашите кампании по отношение най-вече на кръводаряване и в различни религиозни празници, при които група от Софийска митрополия идваше да поздрави нашите пациенти и лекари и сестри, разказа генерал Мутафчийски. Отправено е било официално писмо и Светият синод е приел предложението. Той определи вписването на датата 12 май в църковния календар като безпрецедентно.

Този молебен допълва тази симфония, която е между вярата и медицината, посочи също началникът на ВМА.

Водещи новини

Още новини