14-годишно дете губи живота си на зъболекарския стол. На 14 юни 2016 г. то е прието в дентален център за операция на киста. На придружаващия родител е обяснено, че операцията ще се проведе с безобидна упойка и няма нищо страшно за детето. Оказва се, че е поставена интубационна анестезия, която "не е съвсем безобидна".
Това разказа в „Тази сутрин“ бащата на починалото дете Валери Захариев. По думите му според съдебно-медицинската експертиза изобщо не е трябвало да се прибягва до тази упойка
„С оглед обема на сложност на самата операция, която е от малък до среден, експертите са на мнение, че операцията е трябвало да се проведе с друг вид упойка – локална или локална със седация“, обясни той.
Валери Захариев посочи, че на майката, която е придружаващият родител, не ѝ е била разяснена листовката на самата упойка и че тя носи рискове.
„Тя е излъгана, казано ѝ е, че ще бъде приложена безобидна упойка. Като се прибра вкъщи, каза, че всичко е нормално. Докторите гарантират, че това е нещо рутинно, безобидно и ние си заведохме детето“, разказа още бащата.
Ситуацията е изключително рядка. Смъртните случаи при поставянето на такива упойки са един на един милион.
„Изобщо не е трябвало за самата интервенция да бъде предлагана тази упойка. Експертите - трима доктори, са категорични, че тя изобщо не трябва да се прилага“, посочи Валери Захариев.
„Когато състоянието на детето рязко се влошава, вместо да се реагира професионално и да се потърси помощ, да се извика 112, те го държат 40 минути в клиниката, след като знаят, че въобще не могат да му помогнат. След 40 минути викат необорудвана частна линейка - само за да не остане обаждане към 112 в регистъра. Те го закарват след един час в „Пирогов“, който е само на седем-осем минути, без жизнени показатели“, разказа бащата на починалото дете.
Казва, че никога няма да забрави думите на професорка в „Пирогов“, която казва, че ако детето е било закарано своевременно, е имало шансове да живее.
Антидотът, който е можел да се приложи, не е разрешен в България, но го има в регистъра. Проблемът е в липсата на реакция, смятат родителите на починалото дете.
Според окончателното решение двама от обвиняемите – ръководители на клиниката, са оправдани, а анестезиоложката е осъдена на една година условно с три години изпитателен срок, което според родителите на починалото дете е „замазване на очите“ и „престъпна немарливост“.
Семейството казва, че трудно си е намерило и адвокат – един се е отказвал поради здравословни причини, а друг поради ангажименти в чужбина.
Валери и Албена Захариеви благодарят на адвоката, който остава до тях през годините – Пламен Димитров. Те ще се консултират с него, за да решат дали да отнесат случая към Европейския съд.
Майката на детето все още търси отговор на въпроса защо 40 минути не са предприети никакви действия, а накрая е извикана частна, необорудвана линейка.
„Колко е долно, гадно и мръсно да се прикрие нечия смърт?“, попита Валери Захариев.