Здравният министър силно впечатлен от симулационния център във ВМА за въздушните линейки

share

Министърът на здравеопазването Асен Меджидиев бе на инспекция във ВМА. Той провери как се обучават медиците, които ще оказват първа помощ във въздушните линейки.

"Впечатлен съм от това, което колегите ми от ВМА са направили и най-вече това, което е организирал ген. Мутафчийски в симулационното отделение", каза той. По думите му тук са постигнати едни условия, които почти напълно отговарят на закупените хеликоптери.

"Преди 20 дни бях в базата Пиемонт в Торино, където се подготвя първият наш хеликоптер, който трябва да дойде и там се запознах с техния симулационен център и с тяхното медицинско оборудване на хеликоптерите - аптеките, които са подготвени за екипите, когато тръгват за полет и това, което трябва да зареждат. Това, което виждам тук в симулационния център е почти същото. Колегите, които се обучават - ще могат реално да се запознаят с действителната обстановка в един такъв хеликоптер", разясни още Меджидиев.

Той уточни, че и поставените манекени са много висок клас.

Министърът на здравеопазването ще посети ВМА

Министърът на здравеопазването заяви, че в Италия са готови да посрещнат наши преодаватели, за да се запознаят с детайли в обучението на екипите за спешна помощ по въздуха. По думите му хубавата новина е, че бързо се движат нещата и очакват при лизинговите хеликоптери , които са двата допълнителни - да дойдат още в средата на юли месец. "Доста е трудно, това е един процес, който изисква много серизона организация - съвместно МЗ, МТ, МО, Президентството, ВМА и полагаме огромни усилия, за да направим структурата. Не си представяйте, че като дойдат два хеликоптера и ние сме готови с всичко, каза още той.

От думите му стана ясно, че в момента изграждат местата за кацане в страната, организират се хангарите за базите, в кото ще са разположени тези хеликоптери и там са доста напредали. Също така се организира и Националния център за спешност по въздуха, назначава се и персоналът в него, който ще осъществява цялататази организация на дейността.

Хеликоптерите ще дойдат и ние ще започнем да ги използаме веднага, но за да е оптимално се изисква много време и усилие. Определениса 5 бази - първите две са в Долна Митрополия и в София, после Варна, Пловдив и Ямбол. В последствие може да се оформят и повече бази,но това е заложено в първото ни решение, уточни здравният министър като допълни, че площадки за кацане ще има в почти всички областни болници и универитетски болници в страната. Извършва се заснемането и се започва изграждането на площадките. Изготвен е софтуерът за комуникацията на спешния център.

Желания за участие в програмата проявиха 106 кандидата. Те са разделени в две групи, първоначално ще са 50 души, след това ще има още един курс от 50 души.Обучават се лекари и медицински сестри, също така анестезиолози или студенти по анестезиология. Програмата е доста добре направена от водещите ни специалисти, за да може да се оказва помощ на всякаква група пациенти, каза още той.

 

Водещи новини

Още новини