Ръководството на най-старата варненска болница - Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Св.Анна" излезе с позиция, в която отхвърля твърденията, че лечебното заведение е пред фалит.
Припомняме, такова изказване прави д-р Ивайло Митковски, ортопед и общински съветник от "Демократична България" във Варна, по време на кръгла маса, посветена на здравеопазването.
Кръгла маса, организирана от две политически формации - в търсене уж на най-добрите решения за здрaвеопазването във Варна, бе превърната в трибуна за тиражиране на информация, уронваща доброто име на най-старата варненска болница – МБАЛ "Света Анна – Варна", и всяваща паника и несигурност сред населението на Варна и Североизточна България, се посочва в позицията.
Квалифицирането на МБАЛ "Света Анна – Варна" като болница пред фалит е тенденциозно и категорично безотговорно – както към над 1200 души, които работят в нея, така и към нейните партньори и стотиците болни, които всеки ден получават качествена медицинска грижа в различните звена на лечебното заведение, подчертават от лечебното заведение.
Да – МБАЛ "Света Анна – Варна" има необслужени задължения, както повечето работещи на високи обороти български болници, и разплащанията се правят по неотложност. Това обаче нито е пазена тайна, нито е проблем, по който ръководството на болницата не работи активно. Адекватното управление на активите на болницата в условията на тежка криза е факт, индиректно потвърден и от банковите институции в страната, се казва още в писмото.
От месеци големи български банки са в готовност да осигурят заем, с който МБАЛ „Света Анна – Варна“ да изведе на чисто финансовите си показатели и да заработи без задължения. Дали и кога това ще се случи, ще реши държавата в лицето на Министерството на здравеопазването в качеството си на най-голям акционер и собственик на лечебното заведение, отбелязват от МБАЛ "Св. Анна".
Междувременно фактите са следните: МБАЛ "Света Анна – Варна" работи на пълни обороти в денонощен режим на прием и лечение. Болницата продължава за поема над 90% от спешния травматизъм в Източна България и да предлага висококачествена медицинска грижа – както спешна, така и планова. В нея работят едни от най-опитните лекари, медицински сестри, санитари и администратори. Всички работещи си получават възнагражденията по график, категорични са от здравното заведение.
Тенденциозни твърдения, всяващи паника и съмнение в работоспособността на спешната болница на българския Североизток, приемаме за проява на престъпна безотговорност и зле прикрити властови апетити и управленска немощ. Намираме за недопустимо подобно поведение особено в свръхчувствителна област, каквато е гарантирането на качествена медицинска грижа за нуждаещите се, се посочва още в позицията.