В Румъния вече от 11 години има въздушна медицинска помощ. Преди време румънците бяха зад нас, а сега виждаме как трябва да се учим от тях. Това заяви в сутрешния блок на БНТ инж. Мариян Боновски по повод липсата на въздушна медицинска помощ у нас.
Според него придобиването на един хеликоптер до края на годината е безсмислено, при положение че не разполагаме нито с подготвен персонал, нито е изградена системата ХЕМС.
Ако искаме да изградим това нещо, трябва да се изгради първо стратегия как да се направи, след това да се отделят сериозни средства. Поддръжката на една хеликоптерна база излиза между 3,5 и 4 млн. евро годишно при средно 400 летателни часа. Ако имаме 6 такива бази и приемем, че едната от тях е денонощна, ще ни трябват някъде около 56 млн. лева годишно от държавния бюджет, обясни експертът.
По думите му обявената обществена поръчка за закупуването на медицински хеликоптери вече на няколко пъти е обжалвана от големите хеликоптерни производители, тъй като самата поръчка не е написана достатъчно компетентно и в нея има противоречия.
По темата участие взе и Виктор Иванов, който е поддръжник на идеята за спешна медицинска помощ по въздух. Той припомни, че дебатите за придобиването на въздушни линейки у нас са поне от 2012 г. и все още няма нищо.
В страната има няколко лобита, които се противопоставят едно на друго. На Балканите сякаш всичко опира до пари, смята Иванов, чийто живот преди години бива спасен именно благодарение на медицински хеликоптер в Австрия след инцидент в Алпите.