Кателиева за инцидента с починалата жена във Враца: Служителката на регистратурата вероятно не е медицинско лице

Кадър NOVA
share

Има разписан стандарт за спешната медицина. Документално е описано кой, как и къде извършва медицински триаж. Това е нормативен акт, подписан от министър на образованието. Триж се извършва от медицински лице. Ако види, че пациентът е с нарушено дишане, той трябва до 1 минута да влезе. Тези пациенти имат приоритет пред всички останали. Това обясни Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ в България.

“За първи път от много години министърът на здравеопазването прави проверка на място. На амбулаторните листове има кодове, с които са приети пациентите. Триажът може да се прави в рамките на 5 минути, но като видиш пациент в такова състояние, се действа веднага”, заяви тя.

По думите ѝ жената, която е обслужвала пациентката във Враца, е правила нелогични неща и това я кара да допусне, че тя не е медицинско лице.

Медицинската сестра от спешното във Враца: Не е моя вината, че толкова време са държали жената вкъщи

“Много е трудно в момента да се обучават хора. Желаещи също няма”, каза Каталиева.

Тя обясни, че няма система, по която, когато пациент бъде каран с линейка, да има предварителен сигнал в съответната болница и да го чака лекар на входа. Според нея е редно да се намерят парамедици и сестри, които да посрещнат пациента и да извършват триаж.

Водещи новини

Още новини