След смъртта на жена във Враца: Искат свикване на спешен експертен съвет

pixabay
share

“Вина може да се търси и за съжаление виновникът няма да бъде наказан. Този случай ще отшуми, както много други и ще го забравим. Виновна е държавата, виновно е Министерство на здравеопазването”, това каза в "Твоят ден" Пенка Георгиева от пациентската организация “Заедно с теб”.

Тя подчерта, че това, което липсва, са триажни протоколи и триажна сестра на регистратурата в лечебните заведения.

"Трябва да имам обучена сестра за определяне на спешността, да му премери кръвното налягане и това да се случи веднага. Тя е нужно да следва протокол и алгоритъм, да задава определени въпроси, да види дали е спешен и неотложен, дали е код зелено, код червено или оранжево, чак след това да се мисли за регистрация и COVID тест", заяви още Георгиева.

"Министерство на здравеопазването не ги е внедрило триажните протоколи, има ги от 2017 година", добави Пенка Георгиева.

Според нея е нужно събиране на спешен експертен съвет от Министерството на здравеопазването, който да се занимае с триажните протоколи.

Вижте разказа на мъжа, с който е живяла починалата във Враца жена

Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, смята, че ако винаги се съсредоточаваме върху конкретната вина на даден служител, няма да решим системния проблем, който съществува в лечебните заведения и в здравеопазването.

"Няма причина регистрацията на един пациент да предхожда медицинските действия, когато има опасност за живота, регистрацията не бива да е на първо място", отбеляза тя.

Според нея прокуратурата може да установи, че е приченена смърт по непредпазливост, наказанията за това включват и лишаване от свобода.

Хасърджиев: Ние сме единствената държава, в която няма разписан алгоритъм за Спешната помощ

Възможно е да се открият и пропуски в медицинския стандарт в спешното отделение, от което да последват санкции.

Водещи новини

Още новини