Трябва да обвърже потребителя с получаването на услугата и от това да зависи плащането на дейността. Не трябва да бъде така, както е сега – да се плати дейността, а след това да се търси начин тя да бъде усвоена. Това е генералната грешка в здравната система, която води до лоши резултати в болничната сфера. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров в интервю за БНР.
Той коментира казуса с "Пирогов", като посочи, че се е стигнало до консенсус и въпросът е решен.
,,Според мен не е имало томахавки. Ситуацията с болницата е следната: При рутинна проверка на НЗОК бяха установени няколкостотин нарушения, включително фиктивни дейности. Здравната каса е изпратила материалите на прокуратурата, за да бъде проверено дали тези нарушения представляват престъпления. Когато получих доклада от проверката, аз смених управителя на болница "Пирогов". Срещнах се с протестиращите от болницата, проведохме един разговор, при който установихме, че ние нямаме съществени различия по отношение на проблемите на здравната система и "Пирогов". Това, което се случи, не може да омаловажава работата на редовите лекари и медици в болницата. Това е управленски въпрос, който считам, че е решен. В този дух имаше и съобщение на следващия ден от болницата, че спират с протестите. Всичко това приключи, но проблемите не са приключили. Това, което се случва в "Пирогов", това, което се видя в "Александровска" болница и в "Правителствена", чиито директори също бяха сменени, е само илюстрация на тежките проблеми, в които са изпаднали нашите болници в частност и здравната ни система като цяло. Това е знак, че реформата на здравната система не може да търпи повече отлагане, още повече на фона на предстояща според повечето експерти COVID вълна'', коментира министър Кацаров.
Той посочи, че реформа е необходима както в болничното здравеопазване, така и в извънболничното.
,,Искам да подчертая, че реформа е необходима не само на болничното здравеопазване, но и на извънболничната сфера. Едно от нещата, което трябва да се промени, е да се натоварят с повече отговорности и финансиране извънболничната болнична и най-вече първичната извънболнична помощ. Спешната помощ е лошо структурирана и зле организирана, тя трябва да бъде коригирана и адаптирана към потребностите на хората и към самата организация на здравната система. Не бива да бъде отделена от останалата част на здравната система. Проблемите при болниците произтекоха от това, че през последните години начинът на организация и на заплащане става все по-централизиран, регулацията непрекъснато се засилва. На практика ние сме стигнали почти до бюджетно финансиране. Централно разпределени на парите на отделните лечебни заведения, това все повече губи връзка с търсенето и предлагането на медицинска помощ. Предоставянето на услуги скъса връзката си с търсенето на такива. Финансирането е централно по предварително определи критерии от Националната здравноосигурителна каса. Това доведе до предварително разпределяне на средствата, определяне на бюджети на отделните лечебни заведения, които се стремят всячески да усвоят тези бюджети, включително като престъпват правилата, какъвто беше случаят с "Пирогов". Промяната означава не само корекция в цените на клиничните пътеки, но и връщане към основния принцип – да се плаща само там, където е извършена реално дейността и тя извършена качествено'', посочи още той.
Това е един възможен изход от ситуацията. По-бързо и лесно би било, ако Здравната каса и Лекарският съюз се договорят да коригират цените на клиничните пътеки, така че да се намалят диспропорциите между отделните специалности. Те трябва да се съгласят да прехвърлят повече отговорности и пари за извънболничната помощ и най-вече за първичната извънболнична помощ. На трето място – трябва да се съгласят да въведат допълнителни коефициенти за тежест на случая, за наличие на допълнителни заболявания, свързани с възрастта на лекуваните пациенти. Така с допълнителни коефициенти и корекция в цените ще се доближим до механизма и предимството на диагностично свързаните групи. Това може да бъде извършено още следващите месеци, допълни Стойчо Кацаров.
Той апелира преговорите и действията в тази насока да започнат веднага.
,,Не е нужно Здравната каса и Лекарският съюз да чакат новото правителство или новия министър на здравеопазването, тъй като това са въпроси и решения, които са отдавна известни'', подчерта здравният министър.