Все повече българи с паник атаки заради изолацията

Pixabay
share

Медицински лица от Спешна помощ се превръщат по неволя в психотерапевти по телефона. Заради все по-честите обаждания от стресирани българи се наложи промяна и в работата на екипите. Неспешните случаи, които не налагат посещение на лекарски екип веднага, се консултират дистанционно.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

От 26 години дните на Ива Кацарска минават в линейката на Спешна помощ, а самата тя е категорична - виждала е всичко. Сега обаче признава, че ситуацията е много различна. През последния месец дава доброволно допълнителни часове на специално разкритата линия, за да помага и по телефона. Отговаря на онези, които в паника се обаждат на диспечерите, без да имат нужда от лекар.

,,Когато има паника, това се усеща, защото чуваме как диша човекът. Ако е със задух, това се разбира дори по телефона'' сподели тя пред Нова телевизия.

След паниката идват депресиите, алармира психотерапевт

От Спешна помощ признават, че всеки втори, обадил се с лека температура и задух, отдава симптомите си на коронавирус. Зад много от случаите обаче се крие добре познатата паник атака. Изолацията, страховете за работата, както и пълната липса на социални контакти водят до всички тези проблеми.

,,Затворете един човек с генерализирано разстройство зад четири стени и той ще отключи всички проблеми на земята. Аз не мисля, че  в момента държавата има възможностите и ресура да погледне и върху този проблем'', смята терапевтът Желяз Андреев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини