Тумор с размери на новородено бебе извадиха лекари от тялото на 50-годишна жена. Животоспасяващата операция е извършена в столична болница за женско здраве.
Миомата е най-разпространеният доброкачествен тумор при жените в световен мащаб, показват данните. У нас близо 40% от българките или почти всяка втора жена в репродуктивна възраст страда от това заболяване, което често води и до трудности при забременяване.
Без да подозира Маргарита живее с тумора цели две години. Не обръща внимание на симптомите.
"Напълняваше ми коремчето, но си мислих, че е нещо нормално. Преди две седмици на работа получих силен кръвоизлив, припаднах. Много голям шок, защото не знаех точно какво се случва", каза Маргарита Манолова.
Лекарите бързо поставят диагноза - огромен миомен възел с тегло от над 3 килограма и 800 грама. Следва спешна операция.
"Притеснявах се какво се случва в моя корем, какво ще извадят докторите. И те не знаеха като го отворят какво ще видят вътре, какво ще намерят", каза още Манолова пред Нова телевизия.
"В такъв момент виждаш страха в очите на пациента и разбираш, че това да отложи посещението при гинеколог е било единствено и само от страх", заяви акушер-гинекологът д-р Ваня Атанасова.
Отстраняването на тумора продължава над 2 часа. Налагат се две спешни кръвопреливания.
"Размерът на миомата за моята практика от 19 години е най-големият, с който съм се сблъсквала. Има рискове от нараняване на съседните органи, рискът от кръвозагуба е много по-голям, възстановителните процеси също могат да бъдат по-забавени", каза д-р Атанасова.
След престоя в реанимацията Маргарита постепенно се връща към нормалния начин на живот. С последните новини в лечението на миома у нас пристигна един от най-добрите специалисти в света - Серхио Хаимович, който пръв въвежда медицинския лазер в хистероскопията - метод, при който се оперира с помощта на миниатюрна камера, навлизаща в тялото.
"70% от жените на възраст около 50-те имат миома. При повечето тя е съпроводена с почти пълна липса на симптоми и проблеми. Само около 30% от жените наистина имат индикации като болка, кървене или безплодие", добави гинекологът проф. Серхио Хаимович.
В повечето случаи обаче навременната диагностика на тумора гарантира пълно възстановяване. Съветът на лекарите е да се преминава през профилактичен преглед поне веднъж в годината.