На днешното заседание Министерски съвет прие постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването в размер на 30 млн. лева с цел осигуряване на равнопоставен достъп на българското население до медицинска помощ, в това число и на високопланинските, отдалечени, труднодостъпни места. Това каза на брифинг в Министерски съвет министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, предаде репортер на Novini.bg
Субсидирането на общинските и на областните болници се извършва на основание на чл. 106 и чл. 106 А от Закона за лечебните заведения, където е предвидено това субсидиране да става по ред и условия, предвидени в наредба на министъра на здравеопазването за дейности извън задължителното здравно осигуряване - това са спешната помощ, психиатричната помощ, консултативни прегледи на пациенти, които са преминали през спешните отделения и други дейности, които са определени като държавна отговорност, уточни той.
През изминалите две седмици направихме пълен анализ на всяка една от общинските и областните болници, в това число преминали болни и финансово състояние на тези болници. Установи се, че дейностите, които са им възложени да изпълняват извън задължителното здравно осигуряване, не са осигурени напълно с необходимия ресурс и за да могат да изпълняват своята дейност, е необходимо те да бъдат подпомогнати, защото това е дейност, която е държавна отговорност. Анализът показа, че редица разходи, които те правят, не са финансово осигурени. Няколко години поред се увеличава минималната заплата, коeто също дава отражение върху финансовото състояние. Освен това е необходимо да определим едни по-адекватни заплати за хората, които работят в общинските и областните болници с оглед да мотивираме тези хора да изпълняват достойно и качествено медицинската дейност, заяви Ананиев.
Всичко това дава отражение върху финансовото състояние и към края на миналата година просрочените плащания на общинските и областните болници достигнаха 161 млн. лева, от които 126 млн. лева просрочени плащания в областните болници и 35 млн. лева просрочени плащания в общинските болници, добави той, като обясни как се разпределят допълнителните разходи в размер на 30 млн. лева.
18 млн. лева се предоставят на общинските болници на базата на населението, което обслужват и на базата на броя на преминалите болни, в това число 71 болници, които са в списъка за високопланински, отдалечени, труднодостъпни населени места. 2 млн. лева се предоставят на лечебните заведения, оказващи психиатрична помощ. Този ресурс ще отиде за 12-те центрове за психично здраве и за психиатричните отделения към общинските и областните болници, като допълнителното финансиране ще бъде на база на проведени леглови лечения. 10 млн. лева се предоставят за спешна помощ - това са 41 лечебни заведения, включително 26 областни болници. Те ще се финансират на базата на преминал брой пациенти, без да бъдат хоспитализирани в същото заведение, посочи здравният министър.
Общо 171 общински и областни болници ще бъдат подпомагани по този механизъм. Имаме и списък за състоянието на всяка една от психиатричните болници. Това е първата крачка, свързана с осигуряване на условия за дейност, каза Ананиев.
От този ресурс една значителна част ще отиде за увеличаване на заплатите. Конкретното увеличение обаче ще зависи от ръководството на съответното лечебно заведение, уточни Кирил Ананиев.
Министърът на здравеопазването коментира и протеста на аптекарите, които настояват за финансиране, което да ги подкрепи във въвеждането на новите електронни системи. Припомняме, че над 700 аптеки в страната затвориха врати днес в знак на протест. Не мога да разбера защо е този протест, тъй като това е европейска директива.
В този процес не виждам някакъв проблем. Доколкото знам, в нито една държава няма протести и такова напрежение, каквото се създава при нас. Още повече че ние дадохме шестмесечен гратосен период, в който всички аптеки да се включат. Имаме ясна програма, критерии, методологии, заяви здравният министър.