Кирил Ананиев коментира казуса със състоянието на държавните психиатрични болници

Булфото (архив)
share

Днес представих пред членовете на правителството доклад за състоянието на психиатричната помощ у нас и разчет за необходимите средства за ремонт и оборудване на 12-те държавни психиатрични болници, 12-те центрове за психично здраве и 22 психиатрични отделения, разкрити към лечебни заведения за болнична помощ. Анализът показва, че над 50% от структурите за оказване на психиатрична помощ са в критично състояние. Имам подкрепата на правителството спешно да бъдат предприети мерки за подобряване на техническото им състояние“.

Това посочи министър Кирил Ананиев пред журналисти след днешното заседание на Министерския съвет. Ананиев обясни, че Министерството на здравеопазването приоритетно ще работи по обявяването на обществените поръчки за ремонти и оборудване на психиатричните структури, като за целта ще бъдат необходими над 10 млн. лв. Успоредно с това министерството ще подготви Проект на Решение на Министерски съвет, с който да бъде отпуснат необходимият финансов ресурс.

От думите на министъра стана ясно, че според анализа на МЗ по отношение на психиатричното отделение в МБАЛ – Търговище и „Център за психично здраве – София“ инвестицията в ремонтни дейности е нерентабилна и при тези два случая усилията ще бъдат насочени към търсене на подходящо място за релокиране на звената. Министър Ананиев уточни, че в МЗ е създадена работна група, която има за задача да направи преглед на сградите, собственост на министерството, и да предложи варианти за управлението им.

„Паралелно с това, позовавайки се на добрите европейски практики и отправените препоръки, работим по визията как точно трябва да изглежда и да функционира психиатричната помощ в страната, така че да е в услуга на хората, нуждаещи се от адекватно медицинско обслужване“, посочи Ананиев.

По отношение на кадровата обезпеченост в областта на психиатрията министър Ананиев припомни, че на са сайта на министерството за обществено обсъждане е публикувана Наредбата за специализациите в системата на здравеопазването, която е инструмент за провеждането на последователна и трайна държавна политика за преодоляване на дефицита на медицински специалисти, в т.ч. и на недостига на психиатри.

Водещи новини

Още новини