Експерт: Ниската раждаемост вече е трайна тенденция у нас

Pixabay
share

Ниската раждаемост вече е трайна тенденция в страната. Това каза в интервю за БТА д-р Донка Узунова, началник на Неонатологичното отделение към Втора САГБАЛ "Шейново" и председател на Контролния съвет на Българската асоциация по неонатология.

Според експерта ражданията в България за миналата година са с около 4000 по-малко от предходната. Под 60 000 е за последната 2018 година, а през 2017 ражданията са били 64 359. От тях 31 354 са момичета, а 33 000 са момчета. Това означава променено съотношение между половете, различно от естественото, при което съотношението на новородените момчета към новородените момичета е 100:104. Тази промяна е във връзка с планирането на бременностите и тяхната диагностика, което включва и избор на пола на бебето, и се вижда, че се предпочита запазването на бременности с мъжки плодове.

По думите ѝ, през последната година ражданията в страната са под 60 000, като се наблюдава променено съотношение между половете - преобладават момчетата. Тази, неестествена според лекарите тенденция, е свързана с планирането на бременностите и тяхната диагностика, което включва и избор на пола на бебето, като се предпочитат момчетата.

Средната възраст за първо раждане в страната е 28 години, като това е все още близко до естествения фертилитет. Раждане след 40 години има най-много в София, общо за страната 2000 жени са родили в тази възрастова група за 2017 г., каза още д-р Узунова. Българката, предимно в по-големите градове, избира да ражда в по-късна възраст при вече изграден професионален път.

Според д-р Узунова в последните години диагностиката и грижата за майките и новородените е достигнала много високо ниво.

Водещи новини

Още новини