Какво представлява NAT технологията за диагностика на дарена кръв?

Булфото (Архив)
share

Министерството на здравеопазването подготвя проект за пилотно въвеждане на NAT технология в Националния център по трансфузионна хематология и в държавното дружество „Бул Био“.

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

Проектът ще е част от националните програми, подпомагащи развитието на научните изследвания към Министерството на образованието и науката, а индикативната му стойност е 2 млн. лв.

Предвидено е да бъдат закупени апарати от висок клас за извършване на NAT диагностика на дарената кръв, с необходимите за нея реактиви и софтуерно осигуряване.

Министерството на здравеопазването ще изготви единна методика и процедура за въвеждането и прилагането на технологията в трансфузионната система на Република България. Предвижда се и провеждане на обучение на специалистите, които ще работят с високотехнологичната апаратура.

NAT технологията за диагностика на дарената кръв е най-точният известен на науката метод за изследване на кръвта за вирусите на хепатит В, С, ХИВ и други инфекции.

Към момента кръвта се изследва по така наречения „серологичен метод“.

Разликата между двата подхода е в по-високата чувствителност и прецизност на NAT технологията. При нея прозоречният период, в който е налице инфекция, но тя е без клинична проява и не може де бъде констатирана, е в рамките само на няколко дни.

При серологичните изследвания периодът е по-дълъг и трае близо месец.

Водещи новини

Още новини