700 българи с ХИВ може да останат без лекарства, алармират пациентски организации

  • 02 май 2018 15:05

  • 1298
  • 0
700 българи с ХИВ може да останат без лекарства, алармират пациентски организации
© Gettyimages

В писмо до Министерството на здравеопазването пациентски организации алармират, че има опасност 700 българи с ХИВ да останат без лекарства и да развият усложнения. Причината е че тръжните процедури за доставка се обжалват поради отпадането на две фирми.

Председателят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев обясни пред БНР, че отпадналите фирми са искали да внесат генерични лекарства, с което реално са можели да свалят цените на лечението значително, но са били декласирани с „процедурни похвати“. „Търгът се обжалва, но докато тече обжалването и решението на КЗК, има реална опасност тези пациенти да останат без лекарства, тъй като държавата не разполага с резерв, който да покрие нуждите на тези хора, докато се чакат процедурите“.

"Спирането на лечението, което е недопустимо в 21 век, би могло да доведе до сериозни последици", предупреди Хасърджиев. Възможно е вирусът отново да започне да се развива в организма им или да развият резистентност към лекарствата. Тогава може да се наложи да се прилагат и по-скъпи лекарства.

“Нашият призив е, първо, МЗ да разбере какви са причините и защо при еднакви други обстоятелства дисквалифицират фирмите, които на практика драматично можеха да намалят разходите на Министерството. Второ, какъв е техният план да се подсигури непрекъсването на терапията на тези пациенти – фирмите ли ще даряват, договори ли ще се продължават, но е недопустимо да се прекъсва лечението на тези хора. Това не е настинка!“.

Ведомството все още не е отговорило на изпратеното в понеделник писмо на Асоциацията. За пореден път няма и тестове за измерване на вирусния товар - основния показател дали лекарствата действат на даден пациент или не, алармира Хасърджиев, който определи това като „липса на добра организация на ниско ниво в администрацията".

„Аз не вярвам да има министър или зам.-министър, който не иска да се случат нещата, но очевидно в министерството имат сериозен кадрови проблем“. Тръжната процедура за тестовете е обявена преди дни, но може да продължи с месеци. „Когато го споделям на колеги в Европа, те недоумяват как е възможно подобно нещо - да даваш милиони за лекарства, а да не си подсигурил тестове, с които да видиш дали те действат“.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1298 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини