Столичната здравна инспекция проверява случая с пациент, обиколил четири болници, за да бъде приет за лечение на тежък кръвоизлив.
Той е бил в "Пирогов", Военномедицинската академия и Александровска болница. Отказан му е прием и в Националната онкологична болница с мотива, че информационната система за прием работи до 14 часа.
"Това е нарушение на закона", заяви днес здравният министър Стефан Константинов, който посети Онкологичната болница. "Бях потресен да чуя, че в толкова модерна и с толкова скъпа апаратура болница да дойде представител и да каже, че е бил върнат, защото информационната система след 14 часа не позволява регистрация на пациент. Искам да ви кажа, че това е тотално нарушаване на законите! Уважаема доцент Валерианова, големи професионалисти имате, държавата дава много пари, обаче човещината не струва нищо! Повече не искам да чувам такова нещо - българска болница да каже, че пациент, дори да е наясно, дори да е, въобще да не е за тази болница, да е потърсил тук помощ и да го върнат", категоричен бе министърът.
Министърът разгледа плановете за реконструкцията на болницата. Най-големият проблем е мястото за химиотерапията. На ден около 80 души минават през кабинетите по химиотерапия, а 6000 пациента остават годишно на лечение. Сега химиотерапията дели етаж с още две клиники. Този проблем ще се реши с разширяването на клиниката, обясни директорът на болницата д-р Здравка Валерианова. По думите й случаите на рак се увеличават.
Рискът от появата на рак се увеличава с напредването на възрастта, но има и локализации, като рака на маточната шийка, които подмладяват появата си. Затова освен за лечението, трябва да се помисли и за профилактиката.