За това какво е да си част от една военна мисия зад граница и колко е важно един лекар да е трениран разказа в интервю за novini.bg началникът на ВМА полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Участието във военни мисии зад граници е едно от задълженията на българските военни мисии като партньор на НАТО. Аз съм участвал в Афганистан, в Радуша по време на Косовската криза и в няколко евакуационни мисии в Ирак и в Ланщул, американска военна болница“, обясни полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Когато се кажи, че в Афганистан се работи на полеви условия, всеки разбира, че всичко е много примитивно. Но всъщност натовската здравна система е изключително съвършена машина, която в последните 10 години се подмени фундаментално. Тя има по-добри показатели на спасяване на пациенти, отколкото има в елитни болници в САЩ и в Израел“, обясни той. „Това е така, защото съществува йерархична система, където думата на командира е закон и не подлежи на коментар и правилата са разписани“, поясни началникът на ВМА.
„Работата в базите е много интересна. Ние, живеейки сред тези хора, ставаме част от тях и тогава се разбира смазващата отговорност, които те чакат да чуят резултата, а вече са ти приятели“, обясни проф. д-р Мутафчийски.
Началникът на ВМА си спомни и за атентата в Сарафово. „Бях на почивка в Черноморец, когато един приятел ми се обади и ми каза. Потърсих си дългите панталони и тръгнах към Бургас. Бях един от първите странични лекари, които се озоваха на мястото на инцидента. После дойдоха и други колеги. Тогава всички пострадали бяха извозени по правилен начин и беше започнало лечението им така, както е трябвало“, разказа пред novini.bg проф. д-р Мутафчийски
„Надявам се, да сме си извадили поуки след този шок, защото България се смяташе за оазис. От медицинска гледна точка, това със сигурност е направено“, обясни той. „Най – ценното нещо винаги е тренингът. Трябва непрекъснато да се тренира“, добави специалистът и напомни, че всички са хора, а не машини.
„ВМА постоянно е на педал. Поддържат се 24-часови бойни дежурства“, разказа още полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски. „За нас не е проблем да изпратим екипи по всяко време, както се случи при катастрофата край Микре и всичко става буквално за минути. „Сигурен съм, че в друга болница такова нещо не може да се случи“, категоричен е той.
Цялото интервю с полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски може да чуете ТУК:
По материала работиха Галя Георгиева и Десислава Станева