Защо профилактиката за рак на гърдата е важна?

УМБАЛ „Свети Георги“
share

Над 1000 жени са се включили до момента в кампанията за безплатни прегледи за профилактика, диагноза и лечение на рак и доброкачествени заболявания на гърдата, която провежда доц. д-р Ваня Узунова, хирург от Втора клиника по хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.

Това съобщиха от лечебното заведение.

Профилактиката на рака на гърдата трябва да е толкова навременна, че да улавя заболяването не в първи стадий, а в предклиничния период, смята доц. Узунова.

Тя поясни, че от началото на кампанията през м. ноември миналата година досега са открити няколко десетки доброкачествени и злокачествени образувания и на всички диагностицирани са извършени операции във Втора клиника по хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“.

Кампанията е безсрочна и ще продължи да се провежда от понеделник до четвъртък във времето от 12:00 до 14:00 ч. без предварително записване във Втора клиника по хирургия на 11 етаж в кабинета на доц. д-р Ваня Узунова. Допълнителна информация желаещите могат да получат на телефон: 0898 47 82 50.

Карциномът на млечната жлеза е най-честото онкологично заболяване при жените. Същевременно с това профилактиката би трябвало да е сравнително лесна, защото не става дума за вътрешен орган, обясни доц. Узунова.

Всяка жена в първите 10 дни след менструация би могла сама да изследва гърдите си за промени, а при проблем да търси консултация с хирург мамолог.

Рисковите фактори за развитие на рак на гърдата са много, както при всяко друго онкологично заболяване. От друга страна, липсата на рискови фактори не означава непременно, че няма да се развие карцином. Именно затова профилактиката е от първостепенно значение.

Когато няма никакви оплаквания жените до 28 години трябва да посещават хирург мамолог веднъж на 2-3 години и да си правят ехографско изследване, а на 40 години да бъде първата мамография.

В случаите, когато има проблем или риск, мамографското изследване може да се прави и в по-ранна възраст, както и прегледите при хирург да бъдат през по-кратки интервали, обясни доц. Узунова.

Сред факторите, определяни като рискови, са генетичната предразположеност, наднорменото тегло, неправилното хранене, ранното настъпване на първата менструация - под 11 години, късната менопауза - след 55 години, късното раждане, малък или нулев брой бременности, прием на противозачатъчни в ранна възраст или прилагане на хормонозаместителна терапия.

Доц. д-р Ваня Узунова е лекар-хирург с две специалности – „Обща хирургия“ и „Гръдна хирургия“, има и защитена дисертация за заболяванията на млечната жлеза. Тя е специализирала във Франция и САЩ, където държавната политика в сферата на здравето е насочена към възможно най-ранно откриване на тумори.

Идеята за настоящия скриниг се ражда не само по примера на профилактиката в тези държави, а и след поредица от случаи на български пациентки под 30-годишна възраст, които търсят помощ от доц. Узунова едва когато коварната болест вече е напреднал стадий.

Водещи новини

Още новини