Всяка нуждаеща се жена ще има право на четири трансфера на живи ембриони и четири трансфера на замразени ембриони. Това е почти три пъти повече от досегашните, каза в сутрешния блок на БТВ председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова по повод програмата за държавно финансиране на ин витро процедури.
Не може да се правят безкраен брой опити и да се експериментира със здравето на жените. Не може да бъде безконтролна тази дейност и да рискуваме здравето на българките. Правилата са изключително важни в случая, посочи Дариткова.
Тя обясни, че няма да има изчакващи за финансираните от държавата ин витро процедури, а ще се следва само процеса на одобрение на двойките, който е около 2-3 месеца. От началото на годината от 2060 двойки 1788 са одобрени. Екип от специалисти преценява кои двойки са подходящи, като водеща тук е медицинската целесъобразност, уточни председателят на парламентарната комисия по здравеопазване.
Дариткова каза още, че трябва да се намерят точните решения как може да се санкционират гражданите, които злоупотребяват с услугите на Спешна помощ. Броят на екипите на Спешна помощ е ограничен. Трябва да има ясни критерии кое състояние наистина изисква спешно повикване. Ангажимент на общопрактикуващите лекари е да правят домашни посещения и да осъществява неотложна помощ. Това трябва да се прави, за да не се натоварва спешната помощ, заяви Даниела Дариткова.
Даниела Дариткова: Не можем да рискуваме здравето на българките с безкрайни ин витро опити
- 31.08.2017 | 09:00
- 9322