Началната лекарска заплата трябва да е не по-малко от 1500 лв, каза пред журналисти д-р Камен Данов - представител на КТ "Подкрепа", преди началото на дискусия, посветена на остойностяването на лекарския труд.
По думите му тази сума би трябвало да е такава при сегашната минимална работна заплата. Ако минималното възнаграждение беше подобно на това в останалите европейски държави, то началната лекарска заплата би трябвало да бъде около 3800 лв., уточни Данов. Той добави още, че началната заплата на медицинска сестра би трябвало да бъде 900 лв.
Председателят на Българския лекарски съюз Венцислав Грозев каза, че работна група е изготвила методика за остойностяване на труда на медицинските специалисти, която днес ще бъде представена по време на дискусията. По думите му, според методиката, началната лекарска заплата вероятно ще надхвърли 1500 лв.
През последните няколко години ежегодно около 450 лекари напускат страната, а броят на медицинските сестри, напуснали системата или страната е двойно по-голям, добави той.
Възможностите за промени в лекарските заплати коментира и заместник-министърът на здравеопазването Атанас Кундурджиев. Можем да регламентираме в някои отношения начините на заплащане, но основните приходи са от НЗОК, а МЗ заплаща спешната помощ и на структурите, които се занимават с общественото здраве, каза той. Ние самите не сме доволни от възможностите, които имаме, допълни Кундурджиев и увери, че с новия бюджет предстои увеличение на заплатите на работещите в областта на спешната помощ. Всичко зависи от бюджета, допълни Кундурджиев и посочи, че бюджетът на държавата е 92 млрд.лв, предаде БТА.