Най-рано шест месеца след раждането сиамски близнаци могат да бъдат разделени по оперативен път, каквато е световната практика. Това съобщиха от клиниката по детска хирургия на университетската болница “Св. Георги” в Пловдив.
Братчетата Богдан и Янко са настанени в лечебното заведение от 23 август - ден след раждането си в Сливен със секцио. Майката е 14-годишна, а баща им - неин втори братовчед на 20 г. Предполага се, че кръвосмешителната връзка е причина за рядката аномалия. Момченцата са с общ пръстен възел, пикочен мехур и полов орган.
Те продължават да са в интензивен сектор под денонощно наблюдение. Хранят се със сонда. Няма промяна в състоянието им.
"Все още има нерешени въпроси от морално-етичен и юридически характер", коментираха пред "24 часа" от болница “Св. Георги”. Лекарите са категорични, че при разделянето на сиамците по-недоразвитият от тях ще загине, тъй като е без мозък, бял и черен дроб. Той не може да води самостоятелно съществуване, но има сърдечна дейност. По тази причина и в момента не могат да го обявят за мъртъв. Детето е и с отделно ЕГН от това на близнака си.
Огромен риск при разделянето има и за живота на второто бебе, тъй като също е с тежка патология. Опитът в други държави сочи, че шансовете на функциониращия близнак да оцелее са 25-30%. Пловдивските медици все още уточняват и как чисто технически ще отделят големите кръвоносни съдове на бебетата. Те са провели разговори с национални консултанти по неонатология и детска хирургия, чието мнение съвпада със становището на медицинския консилиум в УМБАЛ “Св. Георги”, свикан по случая.